Akne Oluşumunun Nedenleri Nelerdir

Akne, kabarık ve kırmızı yapıda cilt gözeneklerinin üstüne yerleşen iltihaplı sivilcelere verilen addır.

Akne, kabarık ve kırmızı yapıda cilt gözeneklerinin üstüne yerleşen iltihaplı sivilcelere verilen addır. En çok yüzde görülen akneler, vücudun her bölgesinde görülebilmektedir. Özellikle ergenliğin başlangıcından itibaren bunlara daha çok rastlanmaktadır. 25 yaşından sonra ise akne oluşumuna nadir olarak rastlanmaktadır. Akne oluşmasını sağlayan bazı faktörler bulunmaktadır.

Stres:

Uzmanlar tarafından akne oluşumunun en büyük nedeninin stres olduğu bildirilmiştir. Özellikle yoğun stres ortamında kalanların bu rahatsızlığa yakalanmaları daha fazla olmaktadır. Bu yüzden akne oluşumunun engellemesine yönelik öncelikle stres faktöründen kaçınmak ve strese yol açan mekânlarda bulunmamak gerekir.

Yetersiz Cilt Bakımı:

Bunun yanında yetersiz şekilde yapılan cilt bakımı cilt üzerinde sorunlara yol açacak başka faktörlerden sayılır. Cildin düzenli olarak temizlenmesi ve ölü tabakanın derinlemesine ciltten atılması işlemi yapılmalıdır. Bu şekilde cilt alt dokusunda oluşan akne ve benzeri sorunlarına karşı önlem alınmış olacaktır. Cildin yapısının yağlı olması akne oluşumunu başlatan şeylerden biridir. Bu yüzden cilt düzenli olarak bu kir ve yağdan arındırılmaya çalışılmalıdır.

Bazı İlaçların Kullanımı:

Akne oluşumunu başlatan bazı ilaçların olduğu bilinmektedir. Bazı bünyelerin ilaçlara verdiği tepki farklıdır. Her ilacın yan etkisi her insan için geçerli değildir. Bu yüzden hassas cilt tipine sahip olanların ilaç kullanımına daha kontrollü şekilde devam etmesi gerekmektedir.

Yanlış Beslenme:

Yiyeceklerin de akne oluşumunu başlattığı bilinmektedir. Özellikle cilt için alerjik özellikler taşıyan yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Gıdaların vücut üzerinde nasıl tepkiler oluşturduğuna dikkat etmelidir. Bununla birlikte bu gıdaların alımına son verilmelidir. Özellikle yağlı yiyeceklerin kullanımına bu yüzden ara verilmesi doğru bir tercih olacaktır.

Çok Şeker Tüketimi:

Şekerin günlük olarak kontrollü şekilde kullanılması gerekmektedir. Şekerin çok fazla kullanılması vücut için tehlike oluşturmaktadır. Öncelikle kalbe zararı olan şeker kullanımı, vücutta yağlanmaya ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açmaktadır. Ayrıca sivilce ve akne oluşumunu hızlandırdığı bilinmektedir. Çok fazla şeker tüketen insanların bu sorunlarla karşılaşması daha sık olmaktadır. Bu yüzden günlük olarak alınan şekerlerin yerine, hiç şeker kullanılmaması veya tatlandırıcı kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır.

Acılı Yiyeceklerin Tüketimi:

Vücut için oldukça zararlı olan acılı yiyeceklerin tüketimini sınırlandırmak yerinde bir karar olacaktır. Özellikle çok fazla kullanılan bu tarz baharatlar ciltte ve midede sorunlara yol açmaktadır. Akne oluşumunu tetikleyen acı baharatlar, ayrıca ciltte yağlanmaya da yol açmaktadır. Ayrıca bunların çok fazla tüketilmesi yüz bölgesinde kızarıklıklara neden olmaktadırlar.