Cilt Bakımı Sırasında Yapılan Hatalar

Cilt bakımı sırasında yanlış bilinen yöntemler bulunmaktadır. Bunların sık sık yapılması ile birlikte ciltte sorunlar ve yıpranmalar meydana gelmektedir.

CİLT BAKIMI SIRASINDA YAPILAN HATALAR


Cilt bakımı sırasında yanlış bilinen yöntemler bulunmaktadır. Bunların sık sık yapılması ile birlikte ciltte sorunlar ve yıpranmalar meydana gelmektedir. Bu yüzden bu hataların tekrarlanmaması tavsiye edilmektedir. Böylelikle ciltte oluşan sorunların oluşumu engellenmiş olunacaktır.

Sivilceleri Sıkmak: Dermatologların belirttiği üzere sivilceleri sıkmak cilt için oldukça tehlikeli bir karardır. Bununla birlikte sivilce uzun vadede sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden sivilceye müdahale edilmemesi gerekir. Sivilce temizleme yöntemi olarak görülen bu yöntem aslında sivilcelerin daha çok yayılmasına neden olmaktadır. Özellikle sivilcenin üst yapısındaki birikintinin dışarı çıkması sağlanırken, alt tabakadaki gözeneklerde birikinti kalmaktadır. Cilt, alt tabaka gözeneklerindeki bu birikintiyi yüzün diğer bölgelerine taşımaktadır. Bu yüzden sivilceler geçinceye kadar yapısına müdahale edilmesi tavsiye edilmez.Sigara İçmek ve İçilen Ortamda Bulunmak: Sigara cilde en büyük zarar veren şeylerden biri olarak sayılmaktadır. Sigara dumanı cildin nefes almasını engellemektedir. Bu durumda ortaya ise cansız ve solgun bir cilt çıkmaktadır. Ayrıca sigara kullanımı ciltte sarı ve sağlıksız bir görüntü oluşturmaktadır. Bunun yanında daha kuru bir cilt görülür. Ayrıca sigara kullananların daha çabuk yaşlanma belirtileri taşıdığı ortaya çıkmıştır. Sigara içmeyen insanlarda bile bu etkiler görülmektedir. Sigaranın içildiği bir ortamda bile bulunmak cilt için en büyük zararları almaya neden olmaktadır.

Cilde Fazla Peeling Uygulamak: Peeling yapmak cilt için eski sağlıklı görünüme kavuşmayı sağlamaktadır. Ayrıca ölü hücreleri temizleyen bir işlem olan bu işlem belirli aralıklarla düzenli olarak yapılmaktadır. Ama bu işlemin biraz abartılması ve her gün yapılması ise cilt bakımında yapılan hatalardan olmaktadır. Bu işlemin bu kadar sık yapılması ise cildin PH yapısını zedeleyerek, cildin yapısını bozmaktadır. Çünkü doğal koruyucu adı verilen lipid yağ bariyeri bu şekilde zedelenmektedir. Bu yüzden peeling yönteminin haftada bir kez uygulanması yeterli olacaktır.

Yeterince Su İçmemek: Şüphesiz suyun cilde faydaları çoktur. Su cilt için doğal bir nemlendirici kaynağıdır. Suyun tüketilmesi ile cilt canlanarak, parlak bir görünüme kavuşur. Ayrıca cildi besleyerek daha sağlıklı bir görünümde olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında suyun yeterince tüketilmemesi ise cilt üzerinde sorunlara yol açmaktadır. Özellikle yeterince su tüketmemenin en büyük zararı cilt kuruluğu sorunudur. Ayrıca suyu yeterince içmeyenlerde cilt kırışıklıkları daha ağır boyutlardadır. Ayrıca su tüketimi ile sivilce gibi sorunlarda azalmalar görülecektir. Bu yüzden cilt güzelliğine yönelik su tüketimi aksatılmamalıdır.