Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Bazı yöntemlerin kullanılarak ciltte beyazlatma sağlanması mümkündür. Özellikle doğal malzemelerle yapılan bu işlem sonrasında cilt renginde kısa sürede değişmeler meydana gelir.

Bazı yöntemlerin kullanılarak ciltte beyazlatma sağlanması mümkündür. Özellikle doğal malzemelerle yapılan bu işlem sonrasında cilt renginde kısa sürede değişmeler meydana gelir. Cilt yapısını düzelterek beyazlık yapan bu yöntemlerin kullanılması ve hazırlanması basit ve pratiktir. Cilt yapısını beyazlattığı bilinen gıdalar arasında ise; yumurta akı, maydanoz, domates ve un gelmektedir. Bu şekilde oluşturulacak karışımlar ile birlikte daha beyaz bir cilt elde etmek mümkün olmaktadır.
 
Pirinç Maskesi: Doğal yoldan cilt beyazlatma tekniği denildiğinde akla gelen ilk yollardan biri pirinç maskesi olmaktadır. Pirinç maskesinin yapılmasıyla birlikte ciltte gözle görülür şekilde beyazlıklar elde edilmeye başlanacaktır. Ayrıca bu maskenin diğer etkileri arasında ise, cilt sıkılaştırma ve tazeleştirme etkileri bulunmaktadır. Bu maskenin uygulanması ise pirinç unu ve süt ile yapılmaktadır. Bu şekilde iyi bir kıvam haline getirilen karışım, cilde uygulanarak en az 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanarak işlem tamamlanmış olur. Ayrıca bu maskenin etkisini arttırmak için haftada 3 kere yapılması tavsiye edilmektedir.

Portakal Maskesi: Bu yöntemin kullanılmasıyla ciltte ton farkı görülecektir. Ama bu yöntemin haftada iki kere mutlaka uygulanması gerekmektedir. Portakal maskesini gerçekleştirmek için ise sadece yoğurda ihtiyaç vardır. Yoğurtla karışım haline getirilen portakal kabuklarının macun hale getirilerek yüze sürülmesiyle maske tamamlanmış olur. Bu şekilde maske 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanmalıdır.

Yulaf Maskesi: Ten rengini beyazlatmak için yapılan diğer yöntemlerden biri ise yulaf maskesidir. Yulaf maskesinin cilde uygulanması ile birlikte cilde nemlendirici ve beyazlatıcı bir etkinin geleceği bilinmektedir. Yulaf maskesinin hazırlanması için ise yoğurt ve domates yeterlidir. Karışım haline getirilen bu maske yüze uygulanarak, 20 dakika bekletilir. Bu maskenin faydaları arasında ayrıca leke önleyici özelliği de bulunmaktadır. Bu şekilde ciltten lekelerin arındırılması kolay şekilde sağlanmış olur. Ayrıca cildin ölü hücrelerden arındırılması işlemini de bu maske kolay şekilde yapmaktadır. Cildi daha yumuşak bir hale getiren bu maskenin sürekli olarak uygulanması gerekir.

Limon Maskesi: Cildi beyazlatmaya yarayan diğer yöntem ise limon maskesidir. Limon maskesinin yapılmasıyla birlikte cilt tonu açılmış olurken, ciltte onarımlarda görülecektir. Ayrıca bu maskenin etkileri güneşle birlikte görülmeye başlanacaktır. Bunun için ise maskenin yapıldıktan sonra güneşe çıkılması yeterlidir. Limon maskesi ise limon suyunun tene uygulanması ile yapılmaktadır. 20 dakika boyunca bekletilen maske, soğuk suyla yıkanarak işlem tamamlanmış olur.