Ciltte Kırışıklığa Neden Olan Besinler

Yaşla birlikte kırışıklık durumunun daha çok ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle kırışıklığı arttıran ve daha çok ağırlaştıran durumlar vardır.

Yaşla birlikte kırışıklık durumunun daha çok ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle kırışıklığı arttıran ve daha çok ağırlaştıran durumlar vardır. Bunların uygulanması ile ciltteki kırışıklıklar daha erken yaşlarda başlar ve daha kötü bir görünüm oluşur. Bu yüzden alınan bu yiyeceklerin ve içeceklerin tüketiminin bitirilmesi tavsiye edilmektedir.

Kahve: Kahvenin sık tüketilmesi, cildin yapısını bozarak daha çabuk kırışmasını sağlayan şeylerin başında gelmektedir. Özellikle kafein kullanımının cildi koruyan kolajen yapıya hasar verdiği bilinmektedir. Bu yüzden cilt daha çabuk kırışarak sarkmalar oluşmaktadır. Özellikle çok fazla kahve tüketen insanlarda kırışıklık sorunları daha erken görülmektedir. Kafein tüketimi sonrasında cilt kendini yenilemeyi başaramayarak bu sorun kırışıklıklara neden olmaktadır.

Kızartma: Kızartma ve fast-food türü yiyeceklerin cildi daha çabuk kırıştırdığı ortaya çıkmıştır. Bu besinlerin kullanılması ile birlikte ciltte hasarlar ortaya çıktığı belirtilmiştir. Cilt hücrelerine verdiği zarar yüzünden bu durumun oluştuğu bilinmektedir. Bu hasarlara neden olan sorunların başında ise serbest radikaller geliyor. Bu yüzden bu yiyeceklerin kullanımının azaltılması tavsiye edilmektedir.

Çok Pişmiş Yiyecekler: Yiyecekleri çok pişirmek cilde zarar veren şeyler arasında gelmektedir. Özellikle sürekli olarak yemeklerini bu şekilde yiyenlerin ciltlerindeki sıkı yapının kaybolduğu ortaya çıkmıştır. Bu durumla birlikte cilt yapısında sarkmaların ve kırışıklıkların meydana geldiği bilinmektedir. Ayrıca besinlerin çok fazla pişirilmesi ise içerdikleri vitamin ve minerallerin kaybolmasına yol açmaktadır. Bu yüzden buna dikkat etmek gerekir.

Asitli İçecekler: Yaşlanma belirtilerini erken yaşlarda görülmesini sağlamaktadır. Özellikle kola ve diğer asitli içeceklerin ciltte kırışıklıklara neden olduğu bilinmektedir. Bunun yanında bu içecekler, erken yaşlanmayı tetiklemektedir. Bu duruma yol açan şeyin ise, gazlı içeceklerin içinde bulunan fosfatın neden olduğu bilinmektedir. Fosfat ise insan vücuduna etki eden en tehlikeli maddelerden biri olarak sayılmaktadır. Bu maddenin etkisi ile birlikte cilt daha çabuk kırışarak, yaşlanma belirtilerini daha erken göstermektedir.

Çok Fazla Şeker Kullanmak: Şeker kullanımı ciltte ve vücutta çok fazla soruna yol açmaktadır. Cilt üzerinde pek çok kalıcı soruna neden olabilmektedir. Özellikle cilt kırışıklıkları, lekeler ve kızarıklara yol açabilmektedir. Ayrıca çok fazla şeker kullanan insanların yüzü daha solgun ve cansız gözükmektedir.

Gluten Tüketimi: Buğday ürünlerinde bulunan Glutenin sık kullanımı ile de kırışıklık sorunu ortaya çıkmış olmaktadır. Bu maddenin kullanılması metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Böylelikle cilt üzerinde zararların görüleceği döneme girilir. Glutene alerjisi olan insanlarda bu durum sık görülmektedir.