Yağlı Cilt Bakımı

Cilt yapısına göre bakım türü değişmektedir. Uzmanlar yine bu şekilde cilt bakımlarını gerçekleştirirken, makyaj yapımı da yine buna göre tamamlanmaktadır.

Cilt yapısına göre bakım türü değişmektedir. Uzmanlar yine bu şekilde cilt bakımlarını gerçekleştirirken, makyaj yapımı da yine buna göre tamamlanmaktadır. Yağlı cilt ise en zor bakımı gerçekleştirilen cilt tiplerinden biridir. Yağlı cilt yapı olarak diğer cilt tiplerinden daha zor temizlenmektedir. Yapısı ile sivilce oluşumuna oldukça müsaittir. Bu yüzden bu cilt tipinde daha fazla sorun ortaya çıkmaktadır. Yağlı cilde sahip olanların gün içinde yüz bakımlarını gerçekleştirmesi gerekir. Çünkü cilt tiplerinde her türlü sorun çok hızlı oluşmaktadır.

Dengeleyici Maskeler: Yağlı cilt tipine sahip olanların öncelikle cilt tipindeki yağı dengeleyici uygulamalar yapması gerekmektedir. Dengeleyici maskelerde bunlardan biridir. Cilt tabakasında yağı ciltten atarak, cilt için düzenli bir yapı oluşturmaktadır. Ayrıca cilt yüzeyindeki yağ dengesini ayarlayan bu maskeler, geniş gözenekleri de engellemektedir. Yağlı cilt tiplerinin en büyük sorunlarından biri haline gelen sivilce, akne ve siyah nokta oluşumuna da çare olmaktadır.

Doğal Tonik: Yağlı cilt yapısı sürekli bakım isteyen bir yapıdadır. Bu yüzden bakımına ara vermemek gerekir. Doğal tonikler ise sürekli kullanılması gereken şeylerin başında gelmektedir. Bu yöntemle birlikte cildin en büyük sorunu olan yağlı yapısı çözülmüş olacaktır. Yağlı cilt için doğal tonikler hazır olarak alınabilir. Ayrıca ev ortamında doğal olarak ta hazırlanabilir. İki yöntemde de kısa sürede sonuçlar görülmeye başlanacaktır.

Lifli Gıdalar: Ayrıca lifli gıdaların tüketilmesi de yağlı ciltler için oldukça önemli bir konudur. Gün içinde ise bu tarz gıdaların kullanımına devam etmek gerekir. Lifli gıdalar yağı dengeleyerek cilt oranındaki kötü görüntüyü ortadan kaldırmaya yarayacaktır.

Sağlıklı Beslenme: Özellikle yağlı cildin oluşumunda gıdaların önemi büyüktür. Yağlı cilde sahip olanların yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmaları gerekmektedir. Ayrıca çok fazla şeker ve çikolata tüketmek ciltte yağlı bir görüntüye yol açar. Bunun yanında asitli içeceklerde ciltte böyle bir görüntüye yol açmaktadır. Bu yüzden bunların yerine daha sağlıklı ve hafif olarak adlandırılan sebzelerin tüketimine başlanmalıdır. Bu sayede cilt ihtiyacı olduğu maddeleri bu gıdalardan almış olacaktır.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketmemek: Bu tarz ürünlerin ciltte daha fazla yağ oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Bu yüzden yağlı cilde sahip olanların kesinlikle bu ürünlerden kaçınması gerekir. Bu ürünlerin alınmasıyla birlikte cilt daha yağlı bir yapıya bürüneceğinden, yağlı ciltler için daha zor bir durum oluşacaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar bunların tüketimi bitirilmelidir.